Różnicowanie pytań

Co będzie potrzebne?
Fotografie miejsc znanych dziecku np.: las, plac zabaw, ogród, a także figurki zwierząt, zdjęcia osób.
Jak się bawić?
Rozkładamy przed dzieckiem wybraną fotografię, a także figurkę zwierzątka lub zdjęcie postaci i manipulujemy nią po fotografii. Do zadania możemy wykorzystać ulubione zabawki dziecka, które będą dodatkową motywacją w ćwiczeniu. Następnie zadajemy dziecku pytania, na przykład: „Kto jest na placu zabaw? „, ” Gdzie jest motyl? „, „jaki ma kolor? „. Podpowiadamy dziecku gestem, werbalnie. Możemy ćwiczyć różnicowanie pytań także w naturalnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności.

ĆWICZENIA APARATU ARTYKULACYJNEGO CZYLI GIMNASTYKA BUZI

Jak się bawić?
Usiądźcie z dzieckiem naprzeciwko siebie. Wspólnie wykonujcie ćwiczenia: naprzemiennie wargi w dzióbek i szeroki uśmiech, wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej, wciąganie policzków – „ chudy zajączek”, ziewanie – otwieranie buzi najszerzej jak się da, nabieranie powietrza w usta i przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę, oblizywanie wkoło warg przy szeroko otwartych ustach, cmokanie, nadymanie policzków, dotykanie językiem brody i nosa, parskanie, kląskanie, przytrzymanie kredki/ ołówka pod nosem (górną wargą), wysunięcie języka i wykonywanie ruchów wahadłowych od jednego kącika do drugiego (dolna szczęka musi być nieruchomo).
Dmuchanie – możecie użyć waty lub drobno podartych papierków i zdmuchiwać je ze stołu. Dobrą zabawą będzie też tworzenie kolorowej piany – daj dziecku słomkę, niech zanurza po kolei w różnych kubeczkach i mocno dmucha.
Co Ci będzie potrzebne?
Do ćwiczenia dmuchania – wata lub drobno podarte papierki, woda w kilku kubeczkach, farby, płyn do naczyń lub do kąpieli, słomka. A także ołówek lub kredka i dobry nastrój oraz pomysły na śmieszne miny .
Jak przygotować kolorową pianę?
Do kubeczków z wodą wlej płyn do naczyń lub do kąpieli. Do każdego kubeczka dodaj inny kolor farby i wymieszaj.
Dobrej zabawy