ĆWICZENIA APARATU ARTYKULACYJNEGO CZYLI GIMNASTYKA BUZI

Jak się bawić?
Usiądźcie z dzieckiem naprzeciwko siebie. Wspólnie wykonujcie ćwiczenia: naprzemiennie wargi w dzióbek i szeroki uśmiech, wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej, wciąganie policzków – „ chudy zajączek”, ziewanie – otwieranie buzi najszerzej jak się da, nabieranie powietrza w usta i przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę, oblizywanie wkoło warg przy szeroko otwartych ustach, cmokanie, nadymanie policzków, dotykanie językiem brody i nosa, parskanie, kląskanie, przytrzymanie kredki/ ołówka pod nosem (górną wargą), wysunięcie języka i wykonywanie ruchów wahadłowych od jednego kącika do drugiego (dolna szczęka musi być nieruchomo).
Dmuchanie – możecie użyć waty lub drobno podartych papierków i zdmuchiwać je ze stołu. Dobrą zabawą będzie też tworzenie kolorowej piany – daj dziecku słomkę, niech zanurza po kolei w różnych kubeczkach i mocno dmucha.
Co Ci będzie potrzebne?
Do ćwiczenia dmuchania – wata lub drobno podarte papierki, woda w kilku kubeczkach, farby, płyn do naczyń lub do kąpieli, słomka. A także ołówek lub kredka i dobry nastrój oraz pomysły na śmieszne miny .
Jak przygotować kolorową pianę?
Do kubeczków z wodą wlej płyn do naczyń lub do kąpieli. Do każdego kubeczka dodaj inny kolor farby i wymieszaj.
Dobrej zabawy 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.