Koordynacja wzrokowo- ruchowa

Co będzie potrzebne?
Obrazki lub samodzielnie przygotowane robaczki i łapka na muchy 
Jak się bawić?
Przyklej rzep do łapki oraz robaczków, jeśli nie masz takiej możliwości wystarczy taśma dwustronna. Zadaniem dziecka jest złapać robaczki, tak aby przykleily się do łapki.
Udanej zabawy!

Różnicowanie pytań

Co będzie potrzebne?
Fotografie miejsc znanych dziecku np.: las, plac zabaw, ogród, a także figurki zwierząt, zdjęcia osób.
Jak się bawić?
Rozkładamy przed dzieckiem wybraną fotografię, a także figurkę zwierzątka lub zdjęcie postaci i manipulujemy nią po fotografii. Do zadania możemy wykorzystać ulubione zabawki dziecka, które będą dodatkową motywacją w ćwiczeniu. Następnie zadajemy dziecku pytania, na przykład: „Kto jest na placu zabaw? „, ” Gdzie jest motyl? „, „jaki ma kolor? „. Podpowiadamy dziecku gestem, werbalnie. Możemy ćwiczyć różnicowanie pytań także w naturalnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności.

Grafomotoryka

Jak się bawić?
Wytnijcie z kartonu proste szablony o różnych kształtach. Przyłóżcie do białej kartki. Zadaniem dziecka jest narysowanie linii wewnątrz szablonu. Powodzenia!

Rysowanie według planu

Jak się bawić?

Stwórz małą książeczkę. Na każdej stronie narysuj krok po kroku elementy rysunku. Postaraj się, aby dziecko podążało według planu od początku do końca. Jest to jedna z propozycji na spędzanie czasu wolnego, a także ćwiczenie umiejętności pisarskich.

Ćwiczenia oddechowe

Jak się bawić?
Przygotuj małą piłeczkę / pomponik, opakowanie po czekoladkach lub wytłoczke po jajkach.
Zadaniem dziecka jest dmuchanie w piłeczkę w ten sposób, aby piłeczka przesunęła się od początku do końca. Udanej zabawy!

Układanie klocków po modelu

Jak się bawić?
Przygotuj 2 identyczne zestawy klocków. Dziecko układa klocki naśladując ruchy drugiej osoby. Bierzemy klocek i czekamy na reakcję dziecka. Powinno wziąść ten sam klocek i wykonać taki sam ruch jak my. Następnie bierzemy kolejne klocki i układamy dowolna konstrukcję.

Ćwiczenia z piłką 🙂

Jak się bawić?
Przygotuj ma kartkach polecenia np. : „Rzuć piłkę z pozycji siedzącej”, ” Stań na jednej nodze i rzuć piłkę „. Następnie przyklej wszystkie kartki taśma klejąca do piłki. Rzucamy do siebie naprzemiennie. Kto złapie piłkę odkleja kartkę i odczytuje polecenie. Udanej zabawy!

ĆWICZENIA APARATU ARTYKULACYJNEGO CZYLI GIMNASTYKA BUZI

Jak się bawić?
Usiądźcie z dzieckiem naprzeciwko siebie. Wspólnie wykonujcie ćwiczenia: naprzemiennie wargi w dzióbek i szeroki uśmiech, wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej, wciąganie policzków – „ chudy zajączek”, ziewanie – otwieranie buzi najszerzej jak się da, nabieranie powietrza w usta i przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę, oblizywanie wkoło warg przy szeroko otwartych ustach, cmokanie, nadymanie policzków, dotykanie językiem brody i nosa, parskanie, kląskanie, przytrzymanie kredki/ ołówka pod nosem (górną wargą), wysunięcie języka i wykonywanie ruchów wahadłowych od jednego kącika do drugiego (dolna szczęka musi być nieruchomo).
Dmuchanie – możecie użyć waty lub drobno podartych papierków i zdmuchiwać je ze stołu. Dobrą zabawą będzie też tworzenie kolorowej piany – daj dziecku słomkę, niech zanurza po kolei w różnych kubeczkach i mocno dmucha.
Co Ci będzie potrzebne?
Do ćwiczenia dmuchania – wata lub drobno podarte papierki, woda w kilku kubeczkach, farby, płyn do naczyń lub do kąpieli, słomka. A także ołówek lub kredka i dobry nastrój oraz pomysły na śmieszne miny .
Jak przygotować kolorową pianę?
Do kubeczków z wodą wlej płyn do naczyń lub do kąpieli. Do każdego kubeczka dodaj inny kolor farby i wymieszaj.
Dobrej zabawy 

Kategorie- kolory

Jak się bawić?
Przygotuj 3 kartki różnego koloru i po 3 lub 4 przedmioty z tego samego koloru co kartki. Zadaniem dziecka jest podzielenie i dopasowanie przedmiotów do odpowiednich kolorów na kartce. Powodzenia 😊